Fakty o medycynie personalizowanej

Fakty o medycynie personalizowanej:

Ogólnodostępna tu i teraz

Dostępne badania molekularne pozwalają dobierać odpowiednie terapie personalizowane w onkologii, kardiologii i dopasowywać profilaktykę prozdrowotną.

Podstawą są badania molekularne

Każdy z nas ma unikatową „instrukcję obsługi” organizmu w postaci DNA. Każdy ma wersję, która w niewielkim stopniu różni się od innych. To właśnie te różnice czynią nas niepowtarzalnymi. Co za tym idzie, inaczej przechodzimy te same choroby i dlatego potrzebujemy innych leków i dawek. Dzięki wiedzy o naszym DNA jesteśmy w stanie efektywnie leczyć choroby, opóźniać je, a nawet im zapobiegać. Takich możliwości dostarczają nam już dostępne badania molekularne, dzięki którym jesteśmy w stanie dopatrzeć się tych subtelnych zmian w naszych „instrukcjach obsługi”

Niekiedy dzieje się tak, że DNA może ulec zniszczeniu, np. przez substancję, która niszczy proces kopiowania do komórek potomnych bądź bezpowrotnie ją usuwa. Dla przykładu istnieją substancje onkogenne w dymie papierosowym, które niszczą komórki płuc na poziomie „instrukcji”. Komórki starają się bronić wykorzystując mechanizmy naprawcze, ale nie zawsze się to udaje. W ten sposób geny onkogenne mogą być pobudzone i przyśpieszyć rozwój nowotworu. Bez badań molekularnych nie jesteśmy w stanie sprawdzić, co uległo zniszczeniu i w jaki sposób to skorygować.

Medycyna personalizowana służy do tworzenia terapii celowanych

Badania molekularne opierają się na analizie genów, nie tylko tych, które są związane z procesem powstawania nowotworów, ale także tych odpowiedzialnych za prawidłową dietę, predyspozycje do aktywności fizycznej itp. W trakcie jednego badania możemy przeanalizować kilkadziesiąt genów odpowiedzialnych za różne procesy. Znając przyczynę choroby, możemy wyłonić najbardziej odpowiednią terapie dopasowaną do przyczyny, a nie tylko do objawu. Przykładem może być nowotwór piersi, w którym około 20% przypadków ma zaburzoną pracę receptora na powierzchni komórek. Mając o tym wiedzę, możemy użyć leku, który będzie działał właśnie na te receptory.

Znając potrzeby organizmu odnośnie makroelementów i mikroelementów jesteśmy w stanie dopasować odpowiednią dietę do utrzymania dobrego samopoczucia oraz najwyższej wydajności umysłowej.

Odpowiedni lek w odpowiedniej dawce

Celem medycyny personalizowanej jest dobranie jak najbardziej odpowiedniej terapii, która zapewni najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze leczenie. Efektywność terapii zależy również od czynników środowiskowych, ponieważ każda osoba inaczej wchłania, metabolizuje i wydala leki. Dzięki badaniom możemy dopasować bezpieczne a zarazem skuteczne dawki leków. Aby zebrać takie informacje w całość kluczowy jest wywiad lekarski, podczas którego zbierane są informacje o dotychczasowych chorobach i ich leczeniu.

Wszystko to daje nam początek wdrożenia terapii celowanej.

14792960374_cae768a935_b

Medycyna personalizowana umożliwia monitorowanie skuteczności leczenia

Dzięki badaniom molekularnym jesteśmy w stanie śledzić skuteczność leczenia i modyfikować je w zależności od potrzeb pacjenta. Umożliwia to zminimalizowanie lub całkowite uniknięcie efektów ubocznych leków onkologicznych i kardiologicznych, zwiększając tym samym szanse na szybszy powrót do zdrowia lub utrzymanie sprawności najdłużej, jak tylko to możliwe.

Medycyna personalizowana poszukuje nowych rozwiązań i tworzy je

Dzięki coraz nowszym badaniom i ciężkiej pracy naukowców i lekarzy, odkrywane są nowe biomarkery służące do wykrywania chorób i predyspozycji do zachorowań we wczesnym etapie rozwoju. Dostarczane są informacje o mechanizmach powstawania schorzeń, dzięki czemu tworzone są nowatorskie leki, działające bezpośrednio na przyczynę.

Medycyna personalizowana w zapobieganiu

Badania genetyczne są wykorzystywane w wykrywaniu markerów nowotworowych oraz określaniu zapotrzebowania organizmu na substancje odżywcze i mikroelementy. Możemy przykładowo stwierdzić, jaki jest metabolizm kofeiny, a co za tym idzie, ile możemy wypić kawy, by zachować równowagę między jej pozytywnymi działaniami (poprawa sprawności umysłowej, koncentracji, ochrona serca przed niewydolnością) a negatywnymi skutkami, takimi jak nadmierne pobudzenie czy bezsenność. Dowiemy się też ile dany organizm dokładnie potrzebuje witamin, biorąc pod uwagę, że każda osoba jest inna, a ogólne dawki są określane statystycznie.

Kiedy wlewamy do auta odpowiednią ilość benzyny i oleju oraz wymieniamy filtry to działa on niezawodnie przez długi czas. Tak samo jest z naszym organizmem, potrzebuje on do prawidłowej pracy odpowiedniej mieszanki paliwa – pokarmu, które powinno dobrać się na podstawie badań genetycznych. Diety dobierane na podstawie objawów zaburzenia pracy organizmu często są nieskuteczne i mogę tylko pogłębić i pogorszyć zmiany (źle dobrane diety redukcyjne mogą doprowadzić do deficytów mikroelementów np. brak witaminy D przez długi czas przy zaburzonym mechanizmie jej wchłaniania może doprowadzić do łamliwości kości i poważnych kontuzji).

Dostępność badań molekularnych

Badania molekularne są finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia w kilku określonych przypadkach. Głównie są to badania dotyczące chorób nowotworowych. Pozostałe badania, dzięki rozwojowi technik laboratoryjnych, stają się dostępna dla coraz większej ilości osób, dzięki przystępnym i konkurencyjnym cenom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *