Cynamon

Cinamon sticks and powder on white background
Patyczki kory cynamonu, starty cynamon.

Czy wiesz, że…

Co to jest cynamon?

Popularna przyprawa kuchenna z wysuszonej kory cynamonowca. Spotykamy ja w dwóch postaciach, utartego proszku i niewielkich zwiniętych ruloników. Olejek cynamonowy nadaje rdzawy kolor i charakterystyczny słodkawo-korzenny, lekko piekący smak i silny aromat.

Już w czasach starożytnych cynamon wykorzystywany był w celach leczniczych. Gęsta maść cynamonowa była antidotum na każdą dolegliwość i uważana była za najdroższą na świecie. W średniowieczu, we Włoszech cynamon stosowany był jako środek korzystnie wpływający na układ krążenia, stosowany był również jako środek wywołujący poród.

W dzisiejszych czasach preparaty, które zawierają olejki cynamonowe są pomocne w leczeniu dolegliwości pokarmowych. Naukowcy dowiedli również, że cynamon może łagodzić stany zapalne oraz infekcje – ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne. Polecany jest przy przeziębieniu. Oprócz leczniczych właściwości cynamon to przede wszystkim smak.

Pewne potrawy bez niego nie istnieją np. szarlotka, piernik, potrawy indyjskie. Cynamon zawiera znaczne ilości manganu, żelaza, wapnia i błonnika. Niestety nie jest spożywany w tak dużych ilościach aby można było go nazwać dobrym źródłem tych składników. Należy uważać na spożycie dużej ilości cynamonu. Kumaryna (składnik obecny w przyprawie) w zbyt dużej ilości może prowadzić do uszkodzenia wątroby. Niewielka ilość dodawana do potraw nie jest groźbą, a nawet może wykazywać działanie prozdrowotne.

herbata z cynamonem
Herbata z cynamonem w jesienny dzień idealnie rozgrzewa i wzmacnia organizm.

Najnowsze badania pokazują, że…

Sproszkowany cynamon ma udokumentowany korzystny wpływ na równowagę glukozy we krwi po posiłku (u osób dorosłych bez cukrzycy, bez wahania glukozy po posiłku).
Badania nad wpływem cynamonu (C. burmannii, cynamonowiec Burmana) w herbacie pokazały, że ma korzystny wpływ na regulowanie metabolizmu glukozy. Prawdopodobnie oddziałując na mechanizm powiązany z działaniem insuliny przez zwiększenie sygnału przez Beta-receptory w celu magazynowania glukozy wewnątrz komórek  lub jej uwalniania do krwi (duży poziom glukozy we krwi prowadzi do magazynowania glukozy, z kolei jej spadek we krwi do uwalniania jej zapasów z komórek). Nadmiar glukozy w krwi po posiłku pobudza trzustkę do uwalniania insuliny która oddziałuje na receptory znajdujące się na powierzchni komórek do wchłaniania glukozy, powoduje to odkładanie glukozy w komórkach tłuszczowych.

Dlatego poleca się picie herbaty z dodatkiem cynamonu po posiłku w celu uniknięcia wahań glukozy a co za tym idzie napadów głodu a tym samym podjadania między posiłkami.

cinnamomum_burmannii_blomtakkie_a_manie_van_der_schijff_bt
Cinnamomum Burmannii

Cynamonowiec Burmana

Cynamonowiec występuje naturalnie w Indiach, Mjanie (Birma), Witnamie, Indonezji, na Filipinach i południowych Chinach. Kora cynamonowca jest często używana jako przyprawa.

 

 

 

To ile można jeść cynamonu dla zdrowia?

Zaleca się dzienną dawkę 2-4g kory cynamonu, lub 0,05-0,2g stężonego olejku eterycznego, cynamonowego.

Objawy przedawkowania przy większym spożyciu olejku eterycznym z cynamonu.

Dawka 60 ml spożyta doustnie powoduje:

 podrażnienie i pieczenie przewodu pokarmowego,  

podwójne widzenie,

zawroty głowy.

Objawy mijają samoistnie po około 5 godzinach bez trwałych efektów ubocznych.

 

 

Źródła:

 

1. Stella Dzienis-Strączkowska, Małgorzata Szelachowska, Małgorzata Karolczuk – Zamachowicz, Cynamon – rola w leczeniu cukrzycy

2. MARTA SŁOWIANEK, JOANNA LESZCZYŃSKA, ALERGENY PRZYPRAW, ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2011

3. Brud W, Konopacka-Brud J.: Pachnąca apteka. Wyd. Pagina, Warszawa 1998

4.  “Medical Toxicology of Natural Substances: Foods, Fungi, Medicinal Herbs, Plants, and Venomous Animals”, Donald G. Barceloux John Wiley & Sons, 07.03.2012 – 1184,

5. “Effect of Cinnamon Tea on Postprandial Glucose Concentration” Maria Alexandra Bernardo  et all. Hindawi Publishing Corporation Journal of Diabetes Research Volume 2015, Article ID 913651,

6. https://pl.wikipedia.org/wiki/Cynamonowiec_Burmana korzystane 15.11.2016

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *